top of page
מיכאל רגב קש"ב במרצ

עדכון מיום 26.4.24

מרצ אבודה או מרצ עבודה – על פרשת דרכים  💠

שלום רב לכל החברות והחברים 🤝🏾
הבחירות למוסדות מרצ הסתיימו ואנו נושאים פנינו לעתיד כדי לוודא שתהליך האיחוד עם מפלגת העבודה יהיה שקוף, שוויוני ודמוקרטי והחשוב מכל, נפעל כדי שלכל חבר.ה תהיה אפשרות להשפיע.

📌 להלן עדכון על תוצאות הבחירות בועידת מרצ שהסתיימו ביום 19.4 ותכנית פעולה (ראה מטה)

📌 הגיע הזמן לשמוע אתכם.ן – מוזמנות ומוזמנים לענות על סקר עמדות לקראת האיחוד  כאן

📌 ביום 17.5.24 בשעה 10:00 יתקיים מפגש פיזי פתוח לכל חברות וחברי מרצ והעבודה לקראת האיחוד והקמת מפלגת שמאל חדשה
כותרת המפגש:  "מרצ אבודה או מרצ עבודה – על פרשת דרכים". פרטים כללים כאן
📌 מסמך חזון למרצ ולמפלגת השמאל החדשה כאן

עלינו לפעול יחד כדי שתהיה לנו פלטפורמה מפלגתית אטרקטיבית למימוש הערכים המשותפים שלנו. 🗽

 

תוצאות הבחירות למזכ"ל ולהנהלה

ראשית ברצוני לברך את ועדת הבחירות על ניהול הבחירות. תוצאות הבחירות המלאות נמצאות כאן, תומר רזניק ניצח בבחירות עם 70% ואילו הח"מ קיבל 26% מהקולות.  בבחירות אלה נבחרה רק מחצית מההנהלה (23 חברים) המחצית השנייה מורכבת מ 23 חברים אשר מכהנים מתוקף תפקידם ועדיין לא עומדים לבחירה. רשימת השמות שלהם נמצאת כאן 

אני מברך את תומר על ניצחונו וגם את כל החברות והחברים שנבחרו להנהלת מרצ. מקווה שתומר והנהלת מרצ הנבחרת יוכלו לייצג ולפעול לטובת כל חברות וחברי המפלגה ולא רק לטובת אלה שהצביעו להם. מקווה שהנהלת מרצ תוביל את מרצ לתהליך איחוד דמוקרטי שקוף והוגן ללא העדפה לקבוצה מסוימת בתוך המפלגה.

 

ניתוח התוצאות

הבחירות התבססו על ספר בוחרים אשר נסגר בתאריך 29.3.24 (כ 20 יום לפני הבחירות !!!) בניגוד למה שהיה מקובל עד כה. לדעתי מעשה זה נבע מכך שמובילי המנגנון וידאו שהם הגיעו לרוב הדרוש להם ולכן החליטו לסגור את ספר הבוחרים מחשש שאנשי הפורום הדמוקרטי יצליחו לפקוד עוד אנשים אשר יצביעו עבור מועמדי הפורום. עתירה שהגשנו בנושא זה נדחתה על ידי בית הדין אבל אנחנו בהחלט שוקלים לבקש דיון נוסף.

אני מעט מאוכזב מתוצאות הבחירות למזכ"ל כיוון שציפיתי לקבל שליש מהקולות, עם זאת כאשר לוקחים בחשבון שחברי הפורום הדמוקרטי ואני התמודדנו מול מנגנון הסתדרותי משומן אשר מקדם את המועמדים שלו ונתמך ע"י 3 חברי כנסת ויושבת ראש לשעבר הרי לדעתי התוצאות הן סבירות . להתמודד מול מזכ"ל שמוביל  מחנה תומכים רחב שמכהן כבר 6 שנים ודאג לבצר את עמדות הכוח שלו בקרב חברי הוועידה ובקרב המוסדות ובכל זאת לקבל מעל רבע מהקולות זהו הישג נאה.


לגבי ההנהלה מצבנו פחות טוב, מבין המומלצים שלנו לצערי רק אני נבחרתי להנהלה. עם זאת במסגרת רשימות המומלצים האחרות נבחרו עוד 3 חברים.ות אשר תומכים חלקית בחזון של הפורום הדמוקרטי במרצ. אם נוסיף אליהם עוד כ 2 חברים בהנהלה שתומכים בנו מקרב אלה שמכהנים מתוקף תפקידם, הרי אנחנו בסה"כ כ 6 חברים אשר תומכים בהתחדשות ושיקום מרצ מול כ 40 חברים שחלקם נייטרלים וחלקם מעוניינים לשמר את כוחו של המנגנון הקיים במרצ וגם להבטיח את מעמדם אחרי האיחוד . ייצוג העמדות שלנו בהנהלה הינו כ 13% למרות שהתמיכה בעמדות הפורום הדמוקרטי וקש"ב בועידה הינה 26%.

מה קרה בשבוע האחרון ?

 לאור תוצאות הבחירות, חלק קטן מחברות וחברי ועידה וגם חברות וחברי מפלגה החליטו לעזוב את מרצ. חלקם התפקדו למפלגת העבודה וחלקם מעדיפים להמתין. לאלה שהתייעצו איתי תשובתי הייתה שכל מי שמעוניין לעזוב את מרצ להתפקד לעבודה על מנת להצביע עבור יאיר גולן מוזמן לעשות כן. אבל מי שלא מתכוון להתפקד למפלגת העבודה לדעתי עדיף שיישאר בינתיים חבר מרצ, המלצה זו רלוונטית בעיקר לחברי ועידה שיכולים להשפיע על ההחלטות הקרובות בועידת מרצ.

איך ממשיכים מכאן ?

באופן כללי בחודשים הקרובים במרצ ובעבודה יתקיימו תהליכים אשר אמורים להוביל בסופו של דבר לאיחוד המפלגות לפי אחד המודלים המוכרים. המשימה שלנו (חברי קש"ב והפורום הדמוקרטי) היא להשפיע מתוך מוסדות מרצ על מנת לוודא שהתהליך הזה יתבצע בצורה שקופה, דמוקרטית ושוויונית כאשר לכל חברי הוועידה והמפלגה יש השפעה על התהליך.

לשם כך אנחנו נצטרך לבנות מחדש את קבוצת הפעילים שלנו מבין אלה שהחליטו להישאר במרצ ולקדם את ערוצי הפעולה הבאים:

🌼 סקר עמדות בקרב חברות וחברי הועידה והמפלגה (להשתתפות לחץ כאן)

על מנת להקים צוות פעולה אפקטיבי שילווה את תהליך האיחוד, עלינו לדעת מי הם החברים שנשארים במרצ מי החליט לפרוש ומי מהם החליט להתפקד לעבודה וכמובן מה דעתם על מה שנדרש לעשות בטווח הקצר.
 

🌼חידוש חברות של 300 חברות וחברי ועידת מרצ אשר עדיין לא חידשו חברות 
מבין 800 חברי הועידה רק ל 500 חברים אשר חידשו חברות לאחרונה יש זכות הצבעה. בחודשים הקרובים ועידת מרצ תידרש לקבל החלטות גורליות לגבי עתיד המפלגה לכן רצוי שההחלטות תתקבלנה ע"י כלל 800 חברות וחברי הועידה ולא רק ע"י 500.
בשלב ראשון עלינו לדרוש רשימה מעודכנת של חברי ועידה על בסיס חודשי. הרשימה הזו משתנה כל הזמן עקב פרישה של חברות וחברים ממרצ. במקביל אנחנו צריכים לפנות לאותם אלה שלא חידשו חברות ולבקש מהם להתפקד מחדש על מנת שיוכלו לקבל זכות הצבעה בוועידות הבאות ולהיות שותפים בהחלטות קריטיות לעתיד מרצ.

 

🌼 דרישה לבחירות ליו"ר מרצ

החוקה מחייבת בחירתו של יו"ר למרצ. ולכן אנחנו שוקלים לפנות לוועדת הבחירות ולדרוש קיום בחירות ליושב ראש מרצ בהקדם על מנת שיושב ראש הנבחר יוכל להיכנס למו"מ עם יושב ראש מפלגת העבודה על תהליכי איחוד. בחירתו של יו"ר למרצ תאפשר מערכת  איזונים ובלמים מול כוחו של המזכ"ל  והנהלת מרצ ותבטיח צוות מגוון יותר אשר יוביל את תהליך האיחוד מהצד של מרצ
 

🌼 דרישה לפרסום דוח של ועדת ביקורת אחרי פסח

לפי סעיף 251 בחוקה המוסד לביקורת ימסור אחת לשנה, בישיבת הועידה הראשונה לאחר חג הפסח, דו"ח מסכם על תוצאות הביקורת. אנחנו נפנה בקרוב ליו"ר ועדת הביקורת לוודא שאכן הדו"ח יפורסם במועד. אפשר לחשוב על דבר אחד או שניים שדורשים שיפור בהתנהלות מרצ בשנה האחרונה בעיקר לאור העובדה שאיש אינו זוכר מתי פורסם דו"ח הביקורת האחרון 🙄

🌼 מפגש פעילות ופעילים בשפלה  17.5.24

בשנים האחרונות  מתקיימים מעט מפגשים פיזיים של חברי מרצ או חברות וחברי ועידה. הקבוצה היחידה שקיימת מדי פעם מפגשים אזוריים שפתוחים לכל חברות וחברי מרצ היא קש"ב. בנוסף, פעם בשנה הקבוצה מקיימת מפגש ארצי לכל פעילות ופעילי מרצ. המפגש הארצי האחרון התקיים בחודש נובמבר 2022 בגבעת חביבה. עקב המלחמה המפגש הארצי בשנת 2023 נדחה ויתקיים בחודש מאי 2024.  פרטים נוספים כאן 

🌼  שמח לשתף איתכם כאן את מסמך החזון  המתאר כיצד מרצ או מפלגת השמאל החדשה צריכה להתנהל בשנת 2024

 

🌼  מוזמנים להצטרף לקבוצות הוואטסאפ שלנו (כל מי שמצטרף לקש"ב יקבל לינק עם הצטרפות לקבוצה )​. חברות וחברי ועידת מרצ יכולים להצטרף לקבוצות הוואטסאפ של הועידה: קבוצת הודעות כאן  וקבוצת דיונים כאן
 

בברכה ובתקווה לסיום המלחמות והשבת החטופים במהרה 💚
דימה שפירא – קש"ב במרצ
יו"ר מרצ יקנעם, חבר ועידה, חבר הנהלת מרצ
ddshapira@gmail.com

bottom of page