top of page
IMG-20230902-WA0166.jpg

הדף עודכן בתאריך: 23.1.24 

שלום לכל תומכות ותומכי מרצ
עדכון לקראת ועידת מרצ 

כמעט ארבעה חודשים מאז ה-7 באוקטובר, והלבבות של כל אחת ואחד מאיתנו מתייסרים בוקר וערב. לצד הכאב מתעוררות מחדש גם תהיות פוליטיות.

האם יש עדיין צורך במרצ כמפלגה נפרדת או כסיעה במפלגת שמאל חדשה? מה ערכו של המותג "מרצ"? יש לנו – לציבור התומך בשמאל בישראל – תשובות מגוונות לשאלות אלה. אך על דבר אחד אין מחלוקת: מרצ כמפלגה היא ארגון דמוקרטי.

למרות זאת, ההנהגה הוותיקה מנעה מחברי ועידת מרצ, שנבחרו על-ידי כלל החברות והחברים במרצ ביוני 2022, לממש את זכותם לבחור את מוסדות מרצ החדשים, בהתאם לחוקת מרצ, כולל נשיאות ועידה, ועדת בחירות, הנהלה ומזכ"ל.

אנחנו קבוצת פעילים העותרים להשבת הדמוקרטיה במרצ (מכאן והלאה, "העותרים"). אנו מאמינים בחשיבות קיומה של מפלגת מרצ, בין אם לקראת איחוד אפשרי בשמאל, ובין אם כמפלגה עצמאית, אם איחוד כזה לא יצא לפועל. כבר מעל לשנה אנו נאבקים על כינוסה של ועידה בוחרת, שתבחר את בעלי התפקידים ואת מוסדות מרצ החדשים בהתאם לחוקה.

 

עקרונות היסוד והחוקה של מרצ מעמידים במרכז את העיקרון הדמוקרטי. בדמוקרטיה תקינה יש לבוחרים זכות להחליף הנהגה פוליטית. ארגון דמוקרטי מאפשר העברת שלטון על-פי כללים מסודרים המוסדרים בחוקה. ההימנעות מכינוסה של ועידה בוחרת כבר יותר משנה משאירה את ההשפעה וקבלת ההחלטות בידי ח"כים לשעבר ובידי הנהלה ומזכ"ל שלא נבחרו מחדש ואיבדו כל מנדט ולגיטימציה. 

 

בנוסף, נדהמנו לגלות שדווקא אחרי המשבר הגדול ביותר בתולדות מרצ, ובתקופה שבה המפלגה זקוקה לארגון מחדש, לא בוצע כל תהליך של הפקת לקחים, לקיחת אחריות על-ידי בעלי התפקידים הרלוונטיים ושיקום מבני. לכן, בהעדר ברירה, החלטנו לצאת למאבק ציבורי ומשפטי בתוך מרצ, שיאלץ את המנגנון המפלגתי לפעול כפי שראוי ומתחייב במפלגה דמוקרטית, הנאמנה לחוקתה ולערכים של דמוקרטיה, הוגנות ושקיפות. אנו מאמינים שזו חובתנו לא רק כלפי מצביעי מרצ, אלא כלפי גוש השמאל והחברה הישראלית כולה.

 

פעמיים החתמנו כ- 140 חברי ועידה (מספר חתימות העולה על הנדרש לפי החוקה) בדרישה לכנס את הועידה הבוחרת של מרצ, אך הועידה לא כונסה. נאלצנו לעתור לבית-הדין של מרצ, שפסק שיש לכנס את הועידה (ראה את העתירה ופסק דין מתאריך 9.10.23 כאן)אך למרות זאת, הועידה טרם כונסה. 

 

לאחר מכן פרצה המלחמה וכינוס הועידה עוכב בהסכמת כל הצדדים המעורבים. לפני כמה שבועות, בעקבות פנייתנו הנוספת אל בית-הדין, קבע בית-הדין שיש לכנס שתי ועידות בוחרות, ואף הורה באופן מפורש, המחייב את הנשיאות, את ועדת הבחירות ואת המזכ"ל, לדאוג לכינוס ועידת מרצ במועדים הבאים: (ראה את העתירה ופסק דין מתאריך 8.1.24 כאן)

  🗳 ועידה  בוחרת ראשונה (שבה יבחרו נשיאות, ועדת בחירות, ועדת חוקה ובית דין) אמורה להתקיים  ביום  1.3.24 
  🗳 ועידה בוחרת שנייה (שבה יבחרו הנהלה, מזכ"ל והמוסד לביקורת) אמורה להתקיים ביום 1.4.24

לאחרונה התגלה לנו שהסאגה נמשכת. גילינו שההנהלה מתכוונת לבחור  צוות חיבורים למטרת משא ומתן על איחוד עם מפלגת העבודה, למרות שועידת מרצ לא דנה בנושא, ולמרות שבית-הדין אסר זאת (כי ההנהלה לא נבחרה מחדש ע"י הועידה החדשה). פנינו שוב בעניין זה אל בית-הדין, שהוציא צו מניעה  זמני (ראה את העתירה וצו מניעה זמני כאן ).

 

אנו – העותרים – קבוצה מגוונת של חברות וחברי ועידה, מרכז ופריפריה, ערים וקיבוצים, חברי קש"ב (קבוצת שינוי במרצ) וא.נשים שאינם חברי קש"ב. בואו הצטרפו אלינו למסע לתיקון מרצ, שהכרחי כתשתית לכל מהלך פוליטי עתידי של השמאל בישראל.

אז מה ניתן לעשות כדי להחזיר את מרצ להתנהלות הראויה לה?

אפשר להיכנס לקישור המצורף (לינק לעמוד ועידת מרצ) ולמצוא פרטים נוספים על מועדי הועידה, אבני-הדרך, הרשמה לסיוע בארגון הועידה והצטרפות למאגר המועמדים לתפקידים השונים.

אנחנו נחושים להשיב את מרצ לפעולה על-פי עקרונות דמוקרטיים, כדי לחזור ולהוביל את השמאל בישראל.

בתקווה להשבת החטופים, ולימים שלווים וטובים יותר בארץ.

צוות העותרים:

אורי כנרות, חבר ועידה (הוד השרון)

דימה שפירא, יו"ר מרצ יקנעם וחבר ועידה 

זאב שפיר, חבר ועידה  (נס ציונה)

ידי דים, חבר ועידה (גבעתיים)

יהודית קורין, חברת ועידה (יקנעם)

פרופ' סנדי קדר, יו"ר מרצ זכרון יעקב וחבר ועידה

עדי אילת, חבר ועידה (קיבוץ כפר מסריק)

עמיחי גלר, חבר ועידה (קיבוץ ניר דוד)

שוש ערער, יו"ר נשיאות מרצ לשעבר, חברת הנהלה וחברת ועידה (נתניה)

bottom of page